2023 ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’de yer alan genelgede, aşıklık geleneğinin en değerli temsilcilerinden olan büyük halk ozanı Aşık Veysel’in, yalın bir Türkçe ile ortaya koyduğu yapıtlarında hüznün yanı sıra yaşama sevinci, tabiat ve insan sevgisi, dostluk, birlik ve beraberlik üzerine gelecek jenerasyonlara değerli dizeler armağan ettiğini hatırlattı.

Erdoğan, “Aşık Veysel’in vefatının 50’nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri ortasına alınmıştır. Sazı ve kelamıyla dünya penceresinden insanlığa seslenen Aşık Veysel’i hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir” sözlerini kullandı.

Bu kapsamda düzenlenecek aktifliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyumunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceğini bildiren Erdoğan, genelgede şöyle devam etti:

“Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ait logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve gibisi evrak ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun halde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ilişkin masraflar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek aktifliklerin en uygun halde gerçekleştirilebilmesi için gereksinim duyulacak her türlü takviye, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi konusunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir