ABD’li ekonomist Sachs: Türkiye’de yüksek enflasyon 2023’te de devam edecek

Columbia Üniversitesi profesörü ABD’li Jeffrey Sachs, Türkiye’de enflasyonun; savaş, yaklaşan seçim, klasik olmayan iktisat siyasetleri ve global yatırımcılarla yaşanan güç şartlar nedeniyle 2023 yılı boyunca da yüksek kalacağı öngörüsünde bulundu.

Ekonomi gazetesinin haberine göre, Ukrayna’da barışın sağlanması ve seçim sonrası oluşturulacak siyaset çerçevesiyle Türkiye’nin en azından 2024 yılında istikrara kavuşmasını umduğunu belirterek bilhassa bölgesel işbirliği kelam bahsiyle Türkiye’nin orta vadeli potansiyeli konusunda her vakit optimist olduğunu söz etti.

Sachs, ”Türkiye, iş ve ticaretin Ukrayna ve Rusya’dan Türkiye’ye kaymasıyla ironik bir biçimde kimi olumlu tesirler yaşasa da, Ukrayna savaşının genel tesirleri ve belirsizlik Türkiye için olumsuz. Savaş ne kadar erken biterse, tüm taraflar için o kadar iyi” dedi.

Sachs, Türkiye’deki enflasyona dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Devam eden savaş, yaklaşan seçim, klâsik olmayan makroekonomik siyaset, milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşları ve global yatırımcılarla yaşanan sıkıntı şartlar nedeniyle, enflasyon 2023 yılı boyunca da yüksek kalacaktır. Ukrayna’da barış ve seçim sonrası oluşturulacak siyaset çerçevesiyle Türkiye’nin en azından 2024 yılında istikrara kavuşmasını umuyorum. Bilhassa bölgesel işbirliği kelam hususuysa Türkiye’nin orta vadeli potansiyeli konusunda her vakit iyimserim”

Columbia Üniversitesi profesörü, siyasi iklimin çok kutuplu bir dünyaya gerçek evrildiğini belirterek “Aslında, Türkiye dahil birçok ülkenin genişleyen bir rol oynadığı ve ABD’nin rolünün nispi olarak azaldığı bir çok kutupluluğa hakikat ilerliyoruz. Türkiye, Brezilya, Endonezya üzere bölgesel güçler önümüzdeki periyotta daha fazla rol oynayacak. Benim görüşüme nazaran, Türkiye’nin stratejisi bölgesel işbirliği (bir biçimde Doğu Akdeniz’de de Yunanistan ile olan bölünmeyi aşmak) ve ABD, Çin, AB ve başkaları dahil olmak üzere tüm büyük güçlerle düzgün bağlantılara dayalı olmalıdır. Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Batı Asya ülkeleri (İran dahil) bölünmüşlüklerini aşabilirlerse, yararları çok büyük olacaktır” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir