İsrail ordusunda reform çatlağı: 830 asker istifa etti

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, İsrail Hava Kuvvetlerinden 260’tan fazla pilot dahil yaklaşık 830 askerin misyonu bıraktığı açıklandı.

İsrail ordu radyosunda ismi açıklanmayan bir ordu sözcüsü, askerlerin misyonu reddetmesinin “ordunun aktifliğini tehdit ettiğine” dikkati çekti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için istekli yedek askerlik hizmetini bırakan askerlere hitaben dün paylaşılan açık mektubunda, “Eğer güçlü ve bütün bir ordumuz olmazsa, şayet en düzgün seçenek orduda hizmet etmemekse, bu bölgede bir ülke olarak var olamayız.” tabirlerini kullanmıştı.

TARTIŞMALI YARGI DÜZENLEMESİ

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in, 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu” Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sonlandırma ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olması üzere değişiklikler içeriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış fakat 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda Meclis’ten geçmesinin akabinde yargı düzenlemesini tekrar gündeme getireceklerini duyurmuştu.

Hükümet, muhalefetle müzakerelerin tıkanmasının akabinde yakın vakitte yargı düzenlemesi için yine düğmeye basmıştı.

Netanyahu hükümeti, Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısını ülke çapında kitlesel protestolar ve ağır kamuoyu tartışmalarına karşın 24 Temmuz’da Meclis’te muhalefetin boykot ettiği oturumda kabul etmişti.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan ortalarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve öbür seçkin birliklerin yer aldığı binlerce İsrailli, istekli yedek askerlik misyonunu bırakma kararı almıştı.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, iktisat ve yargıda üst seviye misyonlarda bulunmuş isimler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıklamıştı.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi tersi protesto hareketi, yaklaşık 7 aydır şovlarına devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir