İsrailli aşırı sağcı Bakan’dan skandal sözler: Filistin halkı diye bir şey yok, sahte bir millet ürettiler

Jerusalem Post gazetesinin haberine nazaran bir mühlet evvel Filistin beldesi Huvvara’nın “yeryüzünden silinmesi” gerektiği tarafındaki kelamlarıyla büyük reaksiyon çeken Smotrich, Paris ziyareti sırasında Likud Partisi’nin eski Başkanı Siyonist Jacques Kupfer’i anma merasiminde yaptığı konuşmada tekrar reaksiyon çekecek açıklamalarda bulundu.

“FİLİSTİN HALKI DİYE BİR ŞEY YOK”

Smotrich, “Filistinliler diye bir şey yok zira Filistin halkı diye bir şey yok. Filistinliler kim? Ben Filistinliyim.” tabirlerini kullandı.

19. YÜZYILDA BÖLGEYE GELDİKLERİNİ ÖNE SÜRDÜ

İsrail‘in kurulmasından evvel ailesinin buraya yerleştiğini, onların ve kendisinin “gerçek Filistinli” olduğunu sav eden Smotrich, Filistinlilerin bu coğrafyaya 19. yüzyıldaki göç dalgasıyla geldiğini ve Musevilerin, Kutsal Kitap’taki kehanetlere nazaran topraklarına dönmesinden sonra birtakım Arapların bundan hoşlanmadığını ileri sürdü.

“SAHTE BİR MİLLET ÜRETTİLER”

Smotrich, “Sahte bir millet ürettiler sonra da Siyonizm ile gayret için İsrail topraklarında uydurma bir hak sav etmeye çalıştılar. Bu, tarihi ve Kutsal Kitap’ta anlatılan bir gerçek. Bu gerçek, İsrail’deki Araplar tarafından işitilmeli. Bu gerçek, İsrail’deki başı karışık Yahudi halkı tarafından duyulmalı. Bu gerçek, Elysee’de ve Beyaz Saray’da duyulmalı. Bu gerçek, tüm dünyada duyulmalı.” diye konuştu.

KRİTİK MİSYONLARDA YER ALMIŞTI

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda kurduğu koalisyon hükümetinde, Filistinlilere yönelik ırkçı aksiyon ve telaffuzlarıyla tanınan, Yahudi yerleşimcilerin destekçisi çok sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir üzere isimler kritik görevlere getirilmişti. Maliye Bakanı Smotrich, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu ataklarına amaç olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söylemişti. Bu sözleri milletlerarası arenada ağır reaksiyon toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, rastgele bir resmi görüşme yapamamıştı.

Paris’teki Jacques Kupfer’i anma merasimi de gelen yansılar üzerine birinci planlandığı merkezde yapılamamış ve diğer bir salona alınmıştı. İsrailli Bakan ise bu durumu “İsrail nefreti her yerde” biçiminde yorumlamıştı. Smotrich ve İsrail siyasetinde son devirde öne çıkan çok sağın başka figürleri, “Filistin diye bir halkın bulunmadığını ve bu nedenle Filistinlilerin bağımsızlık haklarının olmadığını” savunuyor.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir