Japon sigorta şirketlerinden Rus sularındaki gemiler için yeni adım

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşan riskler nedeniyle gelecek ay prestijiyle nakliye gemisi ve tankerlere savaş poliçesi vermeyi durdurma kararı alan Japon sigorta şirketleri, kelam konusu poliçeyi tekrar başlatabilmek için reasürans şirketleri ile görüşmeler yürütüyorlar.

Japonya’nın en önemli gemi sigorta şirketlerinden Tokio Marine, Sompo Japan ve Mitsui Sumitomo, Rusya sularında gemilerin alabileceği savaş hasarlarının poliçe kapsamından çıkarılacağını geçen hafta gemi sahiplerine iletmişlerldi.

Şirketlerin bu kararı, kendine ilişkin kıt güç ve doğal kaynağı bulunan ada ülkesi Japonya’nın doğalgaz (LNG) ve emtia ithalatını aksatabilir.

GEMİLER İKİ FARKLI POLİÇE YAPTIRIYOR

Nakliye gemilerinin büyük kısmı iki farklı sigorta poliçesi yaptırıyor. Bunlardan birincisi doğal afet ve kazalardan kaynaklanan ziyanların, ikinci tip sigorta ise savaş yahut terör aksiyonu kaynaklı hasarların tazminini kapsıyor.

Savaş sigortasının yaptırılamaması halinde, gemi sahipleri Japonya’nın esas güç ithalat kaynaklarından biri olan Rusya’nın doğusundan doğalgaz yahut ham petrol taşımayı durdurabilir.

Tokio Marine tarafından yapılan açıklamada, “Müşterilerimize savaş hasarı poliçesini tekrar sunmak gayesiyle çeşitli reasürans kuruluşları ile müzakereler yürütmekteyiz” denildi ve kimi reasürans şirketlerinin “olumlu” karşılık verdiği söz edildi. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir