Konya Ovası’nın yeni sezon gözdesi buğday

TMO’nun yeni alım siyasetini çiftçinin olumlu karşıladığını belirten Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Çiftçimiz bu yıl buğday ve arpadan çok mutlu kaldılar. Bu durum ekim dönemine da yansıdı. Bugünlerde ağır bir buğday ve arpa ekimine ilgi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

2 milyon 200 bin hektarlık ekim alanına sahip Konya Ovası’nda, verimli geçen hububat döneminde 2,5 milyon ton buğday üretildi. Danelik mısırda da 1 milyon 700 bin dekarın üzerindeki alanda 3 milyon tonu bulan rekolte kazanıldı. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Konya Ovası çiftçisinin geçen dönem randımanı ve TMO’nun yeni alım siyaseti üzerine buğday ve arpa ekimine yük verdiğini belirterek, “Konya Ovası ülkemizin buğday ve arpa istikametinden en değerli üretim bölgesidir. Bölgemizde yaklaşık 700 bin hektarlık alan buğday, 350-400 bin hektarlık alanda da arpa ekimi kelam konusu. Bu da ülke ekim alanlarının yüzde 10’una karşılık geliyor. Geçen yıl buğday ve arpa tarafından düzgün bir dönem yaşadık. Çiftçimiz bilhassa TMO’nun uyguladığı yeni alım siyasetine da çok olumlu reaksiyon verdi. Bu yıl buğday ve arpadan çok mutlu kaldılar. Bu durum ekim dönemine da yansıdı. Bugünlerde ağır bir buğday ve arpa ekimine ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa başka eserlere nazaran buğdayın getirisinin daha uygun pozisyona gelmesi, üretiminin kolay olması, devlet takviyelerinin de daha buğday üzerine ağırlaşması üzerine epeyce bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bizim tahminimizce geçen yıla nazaran buğday ve arpa ekim alanında artış olacağını öngörüyoruz. Buğday ve arpa ekiminde en kıymetli şey yağışların durumu ve sağlıklı çıkış. Bilhassa bölgemizde yüzde 30’luk kısımda sulu tarımda buğday tarımı yapılıyor. Yüzde 70’inde kuru tarım var” diye konuştu.

Konya Ovası çiftçisinin baharlık eserlerin hasadının akabinde buğday ektiğini aktaran Soylu, “Geçtiğimiz günlerdeki yağışlı hava dönemini yakalayan çiftçilerimiz ekimlerini gerçekleştirdi. Hatta çıkışlar da oldu lakin bir kısım çiftçilerimiz de yeni yeni ekim yapıyor. Sulu tarımda şeker pancarı, mısır, patates üzere baharlık eserleri hasat eden çiftçilerimiz, bunların yerine süratli bir formda ekim süreçlerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah geçen yılki üzere sağlıklı bir çıkış sağlarız bu da yüksek rekolte biçiminde ülkemizde önemli bir rahatlama sağlar. Buğdayda kendi kendimize yetecek bir ülkeyiz. Un ve unlu mamul endüstrimiz de çok gelişmiş durumda. Biz ne kadar çok üretirsek onu kıymetlendirecek bir alanımız var. Rekoltenin yüksek olması bizi dış piyasalarda da daha güçlü olmamıza, eser fiyatlarının muhakkak bir stabilde kalmasına yol açması nedeniyle hayli kıymetli. Tarımın kalbi buğday, diyebiliriz. Buğdayın karlılığı her vakit devam etmesi, ülke besin güvenliği açısından son derece önemli” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir