Meteoroloji’den hava durumu uyarısı: Kar, soğuk, rüzgar birlikte vuracak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumuna dair şimdiki varsayımlarını yayınladı. İddialara nazaran Sibirya üzerinden yurda giriş yapan soğuk ve karlı hava dalgası perşembe gününe kadar tesirini sürdürecek. Yurdun çabucak hemen tümünde kar yağışı görülecek, güney ve batı kıyılar hariç tüm bölgelerde beyaz örtü oluşması bekleniyor.

KAR VE RÜZGAR BİRLİKTE VURACAK

Uyarılara nazaran bilhassa kıyı bölgelerde kar yağışına kuvvetli rüzgar da tesir edecek. İstanbul’da bugün ve yarın kar yağışının kendini göstermeye başlaması beklenirken, salı ve çarşamba günü kuvvetini artıracağı iddia ediliyor. Yağışlar perşembe gününden itibaren tesirini yitirecek.

BİRÇOK KENTE UYARI GELDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Kıyı bölümlerde yağmur ve sağanak; yağış alan başka yerlerde karla karışık yağmur ve kar halinde görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman etrafları ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer ağır kar yağışı halinde olması bekleniyor.

İç ve doğu kesitlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği varsayım ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir